Torpedownia Gdynia Babie Doły
Babie Doły to niewielka dzielnica Gdyni znana ze słynnej poniemieckiej Torpedownia. Przypomina ona o trudnych realiach, z jakimi zmagali się Polacy w tym okresie historii.
Zbudowane na zboczu wzgórza, w pobliżu głównego portu Gdyni Babie Doły były wykorzystywane przez wojska niemieckie jako dok amunicyjny i stacja torpedowa podczas II wojny światowej.
Kontekst historyczny
Po napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku utworzyli wiele instalacji wojskowych na terenie całego kraju – m.in. w Babich Dołach.
Historia torpedowni zlokalizowanych na terenie współczesnej Polski zaczyna się od tego, jak zakłady produkcyjne III Rzeszy znalazły się w zasięgu nalotów brytyjskich. Niemcy zaczęły gorączkowo szukać kolejnych miejsca na placówki badawcze i produkcyjne.
Budowę rozpoczęto w 1940 roku. Tego samego roku ośrodki były już aktywne i silnie współpracowały z instytutami umiejscowionymi na lądzie. Stąd możemy obserwować pozostałości długiego pomostu który prowadził do torpedowni w Babich Dołach. W Gdyni Oksywie zbudowano bliźniaczy obiekt, a cały teren pomiędzy nimi był poligonem torped.
Zatoka Pucka była doskonałym miejscem na ochronę torpedowni przed napaścią statków, które najpierw musiały przedostać się do zatoki z otwartego morza.
W 1945 roku w okolicach stoczono wiele bitew między wojskami niemieckimi, a rosyjskimi.
Dziś odwiedzający mogą zwiedzać te ruiny i poznać życie w czasie wojny w Polsce. Babie Doły to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się historią Polski.
Kontekst historyczny Torpedowni Gdynia Babie Doły jest ważną częścią narracji miasta. Stocznia, która została założona w 1934 roku, odegrała ważną rolę w niemieckiej okupacji Polski podczas II wojny światowej. W 1940 roku stocznie zostały przejęte i wykorzystane do produkcji wojennej. Obejmowało to przekształcenie ich w miejsce produkcji i składowania torped. Powstały wtedy też dwie torpedownie - w Babich Dołach i na Oksywiu.
Po wyzwoleniu spod okupacji hitlerowskiej w 1945 r. Torpedownia Gdynia Babie Doły była do 1991 r. ważnym ośrodkiem przemysłowym dla przemysłu morskiego i stoczniowego. Działała do 2006 r., kiedy to została oficjalnie zamknięta z powodu braku funduszy i zapotrzebowania rynku. Jednak rozbiórka terenu została opóźniona z powodu istnienia niewybuchów.
Architektura torpedowni
Architektura jest istotną częścią historii i kultury każdego miasta. Przykładem tego jest historyczna Torpedownia.
Ta fascynująca konstrukcja została zbudowana podczas II wojny światowej jako plac budowy niemieckich łodzi podwodnych.
Pierwotny warsztat torpedowy składa się z żelbetowych bunkrów i wzmacnianych ścian ceglanych.
Rola torpedowni podczas II wojny światowej
Pomieszczenie torpedowe w Gdyni Babich Dołach w Polsce odegrało ważną rolę podczas II wojny światowej. W czasie wojny dawny teren przemysłowy został przekształcony w fabrykę torped, która pomagała wyposażyć Marynarkę Wojenną RP w broń niezbędną do walk z Niemcami i Rosją. To właśnie w tym miejscu projektowano, konstruowano i testowano torpedy, zanim ostatecznie wysłano je do rozmieszczenia w całej Europie.
Pracownicy Gdyni Babich Dołów musieli stawić czoła trudnym warunkom, niestrudzenie pracując nad wyprodukowaniem setek torped w tych burzliwych czasach. Musieli obchodzić się z niebezpiecznymi maszynami i materiałami, jednocześnie radząc sobie z trudnymi warunkami pogodowymi, takimi jak śnieg, deszcz i silne wiatry. Pomimo tego wszystkiego udało im się utrzymać imponujący poziom produktywności, który pozwolił im zbudować szereg potężnych broni.
Zmiany powojenne
Powojenne zmiany wywarły ogromny wpływ na Torpedownię w Babich Dołach, dawną fabrykę torped w Polsce. Postęp technologiczny po zakończeniu II wojny światowej sprawił, że fabryka nie była już potrzebna do swojego pierwotnego celu i musiała znaleźć inne zastosowanie jako część lokalnej gospodarki. Wraz z rozwojem nowych branż, władze miasta zdecydowały o przekształceniu Torpedowni Gdynia Babie Doły w park przemysłowy, w którym z czasem lokowały się tu różne firmy i usługi.
Obecne wykorzystanie torpedowni
Torpedownia Gdynia Babie Doły, zlokalizowana w polskim mieście Gdynia, jest jednym z najważniejszych obiektów morskich w Europie. Zbudowany w czasie II wojny światowej obiekt służył do przechowywania i obsługi torped dla różnych niemieckich okrętów podwodnych. Obecnie został ponownie wykorzystany do różnych celów, w tym do zwiedzania muzeów i działań edukacyjnych.
690 197 987
domki@2mpro.pl
Rybaków 32D,
81-197 Gdynia
© 2020-2024 r. polityka prywatności i przetwarzanie danych osobowych
wdrożenie: Brandrei.com oraz Fine Marketing
Wszystkie zdjęcia objęte prawem autorskim
Zobacz domki całoroczne Gdynia